سلامت

چرا طب سنتی؟

اصول طبابت در طب بر چهار طبیعت مزاج انسان یا اخلاط اربعه بوده است از جمله: بلغم، صفرا، سودا و خون. و نیز بر گرمی و سردی مزاج وبا توجه به نوع مشخصات بیمار، فرد درمان می شده است. طب سنتی برای پیشگیری از بیماریها به روش زندگی صحیح تاکید دارد .طب سنتی بر این اصل، که بر افراد لازم است تا تغذیه ای متناسب با مزاج و مشخصات خود داشته باشند، استوار است.

طب سنتی معتقد است، هر فرد اگر طبیعت مزاج یا ارگانیسم بدنش را نسبت به غذاهای سرد ‏یا گرم تشخیص دهد و در مصرف آنها اعتدال داشته باشد، دچارعوارض گوارشی ‏نخواهد شد

مهم ترين مزيت هاي طب سنتي بر طب مدرن عبارتند از:

شيوه ي دفع کنندگي نه رفع کنندگي: شيوه ي درماني طب سنتي، شيوه دفع کنندگي است، بر خلاف طب جديد که معمولاً شيوه ي درماني رفع کنندگي دارد. اصول طب سنتي مانع از مريض شدن مي شود، در حالي که اصول طب جديد بيشتر به درمان مرض واقع شده اختصاص دارد.

درمان علت ها نه معلول ها: طب سنتي به درمان علت ها مي پردازد، در حالي که طب جديد بيشتر به عوارض و معلول ها توجه دارد. این طب درمان بيماري را به تعديل درون انسان حوالت مي دهد، در حالي که طب جديد بيشتر به درمان مرض واقع شده اختصاص دارد.

مجله سبک زندگی تین

شيوه ي درماني اقليمي نه جهاني: شيوه ي درماني طب سنتي اقليمي و جزئي است، برخلاف طب جديد که داروها و نسخه هاي آن عمومي و جهاني پيچيده مي شوند.

داروهاي گياهي نه شيميايي: از آن جا که داروهاي طب سنتي اغلب گياهي و طبيعي است، حتي در صورتي که طبيب نتواند درد و بيماري را به طور صحيح مورد شناسايي قرار دهد، باز هم استفاده آن داروها ضرر و درد مضاعفي براي بيمار ايجاد نمي کند، اما در طب جديد که بسياري از داروهاي آن شيميايي است، در صورت عدم تشخيص صحيح بيماري، استفاده دارو درد بيمار را مضاعف خواهد کرد.

به همين دلایل بسياري از مردم از طب جديد نااميد شده و به طب سنتي روي آورده اند.

« آمار تخميني نشان مي دهد که آمريکايي ها هر سال در حدود ۱۳ ميليارد و هفتصد ميليون دلار براي استفاده از معالجه و معاينه ي روش هاي سنتي پزشکي پرداخت مي کنند؛ زيرا معتقدند روش هاي جديد قادر به درمان بيماري آن ها نيست. »

– در طب سنتی چند روش تشخیص وجود دارد: -مزاج شناسی – معاینه وضعیت روانی- نبض- بول و براز (ادرار و مدفوع)- عنبیه شناسی- زبان‌شناسی

که از این بین مزاج شناسی عمومی ترین بخش آن است که لازم است همه ی مردم با آن آشنا باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن