خوردن و آشامیدن

نان مصرفی ما باید چگونه باشد؟ (۲)

در مطلب قبل در مورد ویژگی مواد تشکیل دهنده نان گفتیم. حال، به نحوه پخت و آماده کردن خمیر آن می پردازیم.

ضخامت نان نباید خیلی زیاد باشد. ضخامت باید به اندازه ای باشد که وقتی حرارت به نان وارد می شود مغز و سطح آن به یک میزان متناسب با هم، پخته شود. نحوه پخت نان های قدیمی که روی سطح نیم کره فلزی پخته می شد، بهترین نحوه پخت است. بعد از آن؛ پخته شدن روی سنگ، خوب است طوری که:
1- حرارت مستقیم به نان وارد نشود
2- یک سطح آن بیشتر از سطح دیگر حرارت نبیند
3- رنگ آن به قهوه ای تیره نرود و رنگ کرم متعادلی در همه سطوح نان برقرار شود.

نحوه آماده کردن خمیر نان:
دو ساعت قبل از طلوع آفتاب بیدار شوید و ببینید کدام نانوایی مشغول خمیرگیری است. نانوایی که خمیر ترش می گیرد و صبر می کند تا یکسری فعل و انفعالات تخمیری داخل نان ایجاد شود و بعد خمیر را می پزد، بهترین خمیر را تولید می کند. چرا که خمیر باید با مراحل تخمیری آماده شود نه با افزودن جوش شیرین و موادی که مسیر تخمیری را به سرعت طی می کنند.

خمیر نان

مواد مخلوط در نان:
نان باید مقداری نمک در خود داشته باشد. نان هایی که در آن شیر، شیرینی یا مواد غذایی مثل سبزی وارد شود مناسب نیستند زیرا هرگاه نان و خمیر با شیرینی و چربی مخلوط شود در مجاری بدن ما خصوصاً در مجاری کبدی ایجاد گرفتگی می کند.

نان به طور انفرادی همین مشکل را دارد پس بیش از حد، نان نخورید. نان را تنها غذای خود قرار ندهید چرا که خمیری بودن نان، ایجاد گرفتگی می کند. هرچه نان خمیرتر باشد، مضرتر و هرچه برشته تر باشد، مفیدتر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن