آب و هواخوردن و آشامیدن

چگونه در فصل تابستان، میزان آب مورد نیاز بدن را تنظیم کنیم؟

بعضی گمان می کنند که طب سنتی، خیلی با نوشیدن آب، موافق نیست اما باید بگوییم که این گمان اشتباهی است.

نوشیدن آب در مقابل رطوبت از دست رفته بدن از واجبات نوشیدن در طب سنتی است.

جالب است بدانید که ما گاهی فراموش می کنیم آب بخوریم که از علت های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- داشتن استرس؛ زیرا استرس، مرکز عطش را خاموش می کند. همچنین وقتی خیلی هیجان و اضطراب داریم فراموش می کنیم که بدنمان به آب نیاز دارد.

2- وارد شدن به سن پیری؛ چرا که در بدن افراد پیر معمولاً مرکز عطش درست کار نمی کند.

3- سرد شدن کبد که در اثر استفاده زیاد و نادرست از آب سرد در فصل تابستان ایجاد می شود. گاهی خوردن آب سرد در حدی است که فرد می گوید مغز سرم تیر می کشد. این به علت انعکاس عصبی و یا تولید بخاراتی است که به علت پاشیدن آب سرد در درون گرم ایجاد می شود؛ مانند بخار آب تولید شده از ریختن آب سرد روی سنگ داغ که این بخارات به شدت برای مغز ما بیماری زاست و گاهی عوارضی که به جا می گذارد جبران ناپذیر است.
این افراد باید مراقب باشند که حتی بدون اینکه مرکز عطش آنها گزارش دهد، در طول تابستان به صورت ساعت بندی شده و متناسب با تعریقشان، آب مصرف کنند.

نکته: به هیچ وجه در آبی که می خورید یخ نریزید. در طب سنتی یخ، خوردنی نیست و تنها باید برای خنک کردن آب در صورت وجود یک حائل، از آن استفاده شود مثل یخچال های ما که از بیرون، آب را خنک می کنند. پس یخمک ها و بستنی اگر یخ زده باشند و دمای آنها خیلی سرد باشد، جزء ممنوعیات طب سنتی هستند. همچنین در مورد بستنی باید بگوییم که اصلاً خنک کننده نیست و بخاطر وانیل و افزودنی های موجود در آن، مزاج گرم دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن